Ve své gesci má JUDr. Jana Pejchalová z hnutí ANO na krajském úřadě Jihomoravského kraje na starosti školství a tělovýchovu. Z titulu své funkce nemohla chybět na slavnostním zahájení 7. ročníku Evropských her handicapované mládeže. Z jejich slov byla jasně cítit úcta a respekt k lidem, k nimž se osud a paní Štěstěna v životě obrátily zády.
Paní doktorko, co říkáte na projekt Evropských her mládeže, které zastřešuje Nadační fond Emil?
Chtěla bych vyslovit přesvědčení, že tyto Hry jsou pro účastníky v jejich složitém životě velmi důležité. Nejde jen o těch pár dní, které tady v Brně stráví, ale tato akce pro handicapované sportovce má velký přesah do dní dalších. A to nejen po sportovní stránce, ale zejména po stránce společenské. Sportovci ve všech odvětvích tady navážou nové kontakty, nová přátelství, mohou si povídat jako rovný s rovnými, získají nové pohledy na život.
Pro ně jsou takové sportovní akce zřejmě hodně důležité, že?
Takovým lidem je třeba pomáhat, tihle lidé si naši pozornost zaslouží právě pro své handicapy. Mnohdy nás zahanbují svým přístupem k životu, svojí bojovností, neutuchající touhou poprat se svým osudem. Oni bojují na hranicích, kde my zdraví lidé často rezignujeme. To je na nich velmi obdivuhodné.
A Brno v tom hraje důležitou roli…
Společně se zástupci města Brna, kteří podobně jako Jihomoravský kraj tuto akci podporují, cítíme, jak je důležité těmto lidem pomoct touto formou. Je to obohacení pro nás pro všechny, je to inspirace pro naši práci, když vidíte, jak lidé dokáží bojovat s vlastním osudem, jak se nezalekli překážek a nezměrným úsilím se vypracovali do kondice, která jim umožňuje nejen žít, ale také sportovat. Takoví lidí zaslouží naši úctu a podporu.