Bývalý český policista a poručík ve výslužbě, v roce 2007 byl v Afganistánu, kde v boji proti Talibánu utrpěl těžké zranění nohy. Nyní je prezidentem České golfové asociace handicapovaných a zároveň reprezentantem České republiky v paragolfu a alpském lyžování. Miroslav Lidinský.
Jste prezidentem České golfové asociace handicapovaných. Jak jste se ke golfu samotnému dostal?
Golf handicapovaných a golf zdravých obecně nerozlišujeme. Když hrajeme společně, všichni jsme golfisté. Paradoxně všichni golfisté mají handicap a tím je hrací číslo, které vyjadřuje herní úroveň. O golfu jsem získal první informace až po úrazu, během dlouhodobého pobytu v nemocnici, kde jsem samozřejmě začal řešit to, kam se budu dále sportovně směřovat. A vyšly mi z toho dva směry. Chtěl jsem vyzkoušet lyže, protože jsem zjistil, že je v nich hodně volnosti a také, že na lyžích jezdí mnoho tělesně postižených, ať už jednonohých nebo lidí bez rukou či s dalším postižením. A druhým sportem byl golf. Otevřel jsem stránky Evropské golfové asociace handicapovaných a zjistil, že golf se dá hrát dokonce i po úrazu páteře. Existují k tomu speciální vozíky, které se jmenují paragolfery. Hráč tak hraje plnohodnotný švih ze vzpřímeného postoje, ten vozík totiž dokáže člověka postavit.
V tomto sportu jste velmi úspěšný, která vítězství považujete za nejcennější?
Důležitá byla několikanásobná obhajoba vítězství v Evropském poháru. To znamená průběžné hodnocení ze všech evropských turnajů, které se tady hrají. A také získání titulu vicemistra Evropy v turnaji jednotlivců, to je asi nejvýznamnější.
Jak náročná příprava soutěžím předchází?
Moje výkonnost se odráží od toho, kolik času golfu věnuji. A protože ho nyní nemám moc, tak samozřejmě padám na žebříčku směrem dolů. Je to i tím, že v současné době do evropských turnajů přichází spoustu nových a talentovaných golfistů s nějakým druhem postižení. Objevují se mezi nimi i bývalí profesionálové, kteří utrpěli během své golfové kariéry nějaký úraz. Takže výkonnost golfistů jde rapidně nahoru. Směřuje to k tomu, že na paralympiádě v roce 2024, kam bude golf zařazen, bude hrát opravdu světová špička, která si nezadá s těmi nejlepšími ze zdravých sportovců.
Byl jste také letos účastníkem zimní paralympiády v Koreji. V jakých disciplínách jste soutěžil?
Nastoupil jsem ve všech alpských disciplínách od sjezdu přes superobří slalom, superkombinaci, obří slalom až po slalom speciál. Takže tedy v pěti disciplínách.
Jak početná zde byla česká reprezentace?
Zastoupení paralympijské skupiny alpských lyžařů bylo – tři zrakově postižení, dva tělesně postižení a jeden spastic. Já a můj kolega Pavel Bambousek jsme reprezentovali tělesně postižené. Já stojící a Pavel kategorii sedící. Jezdí totiž v monoski a mimochodem je zároveň nejlepším českým sedícím paragolfistou.
Jak hodnotíte atmosféru her, je něco, co vás ať už mile, nebo nemile překvapilo?
Mile mě překvapila organizace. Myslím, že korejští organizátoři to měli opravdu pečlivě připravené, takže jsem se za celou dobu pobytu nesetkal s jakýmkoliv kolapsem. Co na mě osobně udělalo velký dojem, byla atmosféra při zahajovacím a ukončovacím ceremoniálu. Ten byl ještě umocněn reprodukovanou hudbou a ohňostroji, takže to bylo opravdu fantastické.
Blíží se letošní ročník Emil Open, kde bude jednou ze soutěžních disciplín právě golf, přijedete se do Brna podívat?
Samozřejmě, my to budeme přímo organizovat a realizovat. Budeme stejně jako v loňském roce na náměstí Svobody s golfem, jako ukázkovým sportem a taky budeme pořádat pět turnajových golfových stanovišť pro všechny přihlášené zájemce a hráče. Ti, co absolvovali loňský rok, se moc těší na letošní. Minulý ročník jsme organizovali jako Česká golfová asociace hendikepovaných veškerý golf, tedy i soutěž Masters a Mixed. Letos budeme organizovat pouze kategorii Open, kdy budeme na stadionu se šesti stanovišti. Za dvě další kategorie bude zodpovídat někdo jiný.
Jak je to s vybavením, když chce člověk začít s golfem, co k tomu potřebuje a s jakou počáteční investicí má počítat?
Je to investice v řádu stokorun. Dneska už se golf stává masovým sportem. V Česku patří mezi jeden z rozšířenějších sportů, máme tedy okolo 60 000 aktivních golfistů. A máme také přes 120 golfových hřišť. A ta investice je skutečně pár stokorun, protože dneska se dá koupit v bazaru lehce ohraná hůl a pár míčků. To vám stačí k tomu, abyste mohli na hřišti strávit krásné odpoledne s tím, že si budete trénovat na své výkonnostní úrovni. Jak se pak budete zlepšovat můžete upgradovat hole a oblečení. Opravdu, těch výrobků je na trhu spoustu a ceny už nejsou takové, jaké bývaly před 20 lety. Jsme rádi, že paragolf míří na paralympijské hry a že za pár let tady budeme mít ještě širší hráčskou základnu, a to možná i z řad těch, co se účastní Emi Open a věříme, že se z nich v budoucnu stanou nadšení výkonnostní hráči.