Evropské hry handicapované mládeže Emil Open za sebou mají devátý ročník. I přes aktuální situaci související s koronavirem, dorazilo do Brna téměř 300 nadšených účastníků. Ti, kteří nemohli dorazit, fandili na dálku. Nyní organizátoři plánují jubilejní 10. ročník! Ten se snad vrátí i do srdce města Brna na náměstí Svobody.
Pavle, je to pár dní, co jste slavnostně ukončil devátý ročník Emil Open. Jak jej hodnotíte?
Skvěle! Netušil jsem, jak velkou a pozitivní odezvu bude mít, že jsme Emil Open nevzdali a přes všechno odrazování, jsme ho uspořádali.
Co se letos opravdu povedlo?
Opět udělat radost! A tady bych mohl skončit, protože to je to nejvíc. Je to právě to, proč Emil Open děláme. Vidět tu radost z pohybu, ze setkávání, z nových přátelství…
Ale jak Vás znám, chcete, abych byl konkrétnější. Takže: mám radost ze dvou věcí.
Tou první je, že se nám letos podařilo udělat pro Emil Open opět skvělé promo. Oslovili jsme brněnskou primátorku, aby se zapojila do tvorby našeho motivačního videa a společně s námi ukázala všem, nejen handicapovaným, že lze překonat sám sebe. Taková poselství jsou velmi důležitá hlavně pro mladé, kteří přišli ke zdravotnímu handicapu následkem úrazu. Krásně to vystihla Kristýna ze spolku Adapted, která se při seskoku spolu s Honzou stala pro paní primátorku vyzyvatelkou a parťačkou zároveň. Bylo úžasné vidět, jak člověk s postižením dodává sílu a odvahu zdravému člověku a ukazuje mu, že jeho limity jsou pouze v jeho hlavě a že dokáže víc, než si myslí. Kdo jste toto video ještě neviděli, můžete kouknout zde video. Já teď mohu pouze potvrdit, že paní primátorka měla opravdu obrovský strach.
A tou druhou věcí je navázání spolupráce s Televizí Junior. Ta přišla s jedinečným propojením profesionálů a dětí, včetně zdravotně postižených. Vytvořili jsme společně několikadenní maraton reportáží, živých přenosů a studiových rozhovorů. Skvělá práce Jaromíra Kučery a týmu z Televize spolu, Handmedia a MUNI TV. Bylo úžasné sledovat tuto partu v akci. Například našeho Jirku Brnchyche, který si poprvé vyzkoušel roli redaktora, nebo Michaelu Janků, která stříhala videa bradou, či Samuela Rychtara, ostříleného finalistu talentové soutěže Československo hledá talent anebo úžasného 9letého režiséra, bez jehož OK nemohl jít žádný výstup ven J. Mám z této spolupráce velkou radost a prozradím, že nás čeká ještě jedna reportáž, v rámci které oznámíme další spolupráci.
A co se nepovedlo?
Není nic tak zásadního, co by stálo za zmínku. Byly to jen drobnosti, které snad nebyly navenek postřehnutelné. Pro mě je hlavně důležité, aby tým byli srdcaři, a ne to, jestli je všechno na sto procent. Hodnotící porada nás ale teprve čeká, takže uvidíme, co na to tým.
Letošní ročník byl jiný především kvůli aktuální situaci v souvislosti se světovou pandemií. Jaké komplikace Vám tento fakt přinesl?
Celou řadu. Těsně před pandemií jsme otevřeli 1. kolo přihlášek, na které se nám přihlásilo rekordních 953 účastníků z 16 zemí Evropy. Po koroně to již bylo jen 611 z 11, a kvůli strmému pádu v posledních dnech před Emil Open jsme se zastavili na necelých 300 účastnících ze 3 zemí
To samozřejmě vyvolávalo řadu komplikací. Například neustálé změny v rezervacích ubytování, v logistice plánované dopravy, ale i v doprovodném programu a časovém rozpisu sportů. Na poslední chvíli jsme třeba zrušili stolní tenis.
Vše přitom bylo v tu dobu již pro sportovce nachystané. I proto jsme se rozhodli, že týmům rozešleme alespoň jako pozdrav jejich trička, akreditační karty a jednu sadu medailí. Chodili nám totiž na jednu stranu smutné, ale zároveň moc hezké zprávy, ve kterých se nám za nucenou neúčast omlouvali a přáli si být s námi.
Jsem moc rád, že díky live streamu s námi mohli být alespoň na dálku, a my je mohli při slavnostním zahajovacím ceremoniálu pozdravit. Role vlajkonošů se místo nich zhostili krasobruslaři z TJ Stadion Brno. Tak jsme je mohli alespoň představit a vzkázat, že na ně myslíme.
Máte před sebou jubilejní desátý ročník Emil Open. Ten připadá na 23. až 27. června 2021. Jaké novinky plánujete?
Tou největší je návrat s doprovodným programem na náměstí Svobody, což je pro nás velmi důležité. Jednak se tímto stáváme atraktivnějšími pro firemní partnery, ale hlavně veřejnost uvidí, jak šikovní sportovci na Emil Open jezdí.
Takže počítáte i s programem pro veřejnost?
Ano. Náměstí je ideální místo pro prezentaci nejen naší činnosti, ale hlavně pro prezentaci sportu handicapovaných jako takového. Plánujeme třídenní program plný ukázek různých sportů, tanečních a hudebních vystoupení. Určitě chceme dát prostor všem sportovním klubům a organizacím z celého Jihomoravského kraje, aby se mohly na náměstí prezentovat. A že je co ukazovat, o tom nepochybujte.
Vše to začne ve středu slavnostním zahájením. A na čtvrteční a páteční večery chystáme jako hřeb celého dne mezistátní utkání v basketbalu na vozíku a ragby vozíčkářů.
Uvažujete nad nějakým novým sportem pro účastníky Emil Open 2021?
Už letos jsme uvažovali o dalších sportech, ale již ze zmíněných důvodů jsme je stáhli. Moc by se mi líbilo zařadit mezi sporty například lukostřelbu, znovu zařazení para golfu, nebo uspořádat kemp pro nováčky v basketbalu a ragby.
Hlad po sportovních akcích je velký a jen během letošního ročníku jsem dostal dva nové náměty – založení tradice juniorských atletických závodů pro vozíčkáře a obnovení ligového kola v atletice v Brně. Takže kdoví, třeba si v budoucnu vyzkoušíme i pořádání registrovaných závodů. Osobně by mě to velmi lákalo a to víc, když by se jednalo o vložené závody některého tradičního atletického mítinku.
Pavle, dokážete mi popsat, co taková organizace obnáší? Říkám si, že Vám zabere celý rok sehnat partnery, vše domluvit a zařídit, oslovit školy a účastníky. No málo toho asi nebude.
Bylo by hezké, kdybychom se mohli přípravě věnovat celý rok, ale není tomu tak. Nejdřív nastupuji já. V podstatě hned po ukončení ročníku je potřeba stanovit termín toho nového, oslovit partnery a rezervovat ubytovací kapacitu. V únoru přizvu viceprezidenta, který rozešle první informace účastníkům, kde informujeme o termínu Emil Open, sportech, které budeme vypisovat a otevřeme první kolo přihlášek. K nám se následně přidá sportovní ředitel, který sepíše sportovní propozice, koordinátor ubytování, který zmapuje rezervovanou ubytovací kapacitu, koordinátor dobrovolníků, který spustí nábor, koordinátoři dopravy a doprovodného programu a tým pro mediální podporu.
Rozjezd Emil Open do března v podstatě děláme jako dobrovolníci a ve volných chvílích. Až poté začínáme hry připravovat na takřka denní bázi. A až poslední měsíc je to v podstatě full time job.
Kolik lidí se na organizaci tedy podílí?
Ten základní tým jsem Vám popsal, je to sedm lidí. K tomu ale musíme připočítat v průběhu her další týmy: sportovní – ředitelé jednotlivých sportů, manažeři sportovišť, rozhodčí, produkční – od výroby triček, bannerů, medailí, až po zajištění mobiliáře, přizpůsobení sportovišť, a samozřejmě celá řada dobrovolníků na pozicích delegátů týmů, koordinátorů na ubytovnách atp. Těch je při našich standartních počtech účastníků zapotřebí kolem sto dvaceti.
Už jsme to téma nakousli, Emil Open se koná i díky partnerům. Kteří se podíleli na letošním ročníku?
Na prvním místě to jsou naši tradiční partneři – statutární město Brno a Jihomoravský kraj. Bez nich bychom vůbec nemohli o uspořádání Emil Open uvažovat. Bylo to letos ale i dalších sedm krajů, které přispěly na účast svých sportovců a uhradily jim náklady za ubytování a stravu. Mrzí mě, že jich stále není všech čtrnáct. Přitom, když se pořádá Olympiáda dětí a mládeže, žádný kraj neřeší, jestli se finančně zapojí či nikoliv. A v našem případě se nebavíme o stovkách tisíc, ale o desítkách. Ačkoliv Asociace krajů ČR převzala nad Emil Open záštitu a doporučila všem krajům, aby se finančně podílely, u některých je to o dlouhých diskuzích, aby uvolnily třeba 26 tisíc na základní výdaje „svých“ handicapovaných sportovců. To mi připadá nedůstojné na obou stranách.
Velkou radost máme ze získání generálního partnera, kterým se letos staly Teplárny Brno, a.s. a hlavních partnerů – SAKO Brno, České dráhy a ČEPS. Jsou to ale i další významní partneři, jako je Masarykova univerzita, České hnutí Speciálních olympiád nebo Liga vozíčkářů.
A i mezi těmito partnery je celá řada jednotlivců s krásnými příběhy a důvody, proč nám pomáhají. Všem patří naše velké poděkování.
Co jiného vás ještě do té doby organizačně čeká?
Co nás čeká díky koronaviru netuším… Ale pokud to bude možné, rádi bychom 16. a 17. října uspořádali v Brně 1. Mezinárodní krasobruslařské závody sportovců Speciálních olympiád a od 23. listopadu do 24. prosince opět postavili na Zelném trhu v Brně náš tradiční stánek s punčem „Advent na Zelňáku s Emilem“. No a samozřejmě jsou v plném proudu přípravy 1. ročníku Zimních Emil Open, které se mají konat 13. – 17. ledna 2021 v Jihočeském kraji.
Může veřejnost Nadačnímu fondu Emil nějak přispět? Třeba podobně, jako to bylo nyní na show Z očí do očí s Janem Krausem?
Každý může průběžně přispívat na „příběhy“ našich sportovců na www.emilnadace.cz/pribehy, nebo se může zapojit již letos jako dobrovolník na našem prodejním stánku a prodávat s námi adventní punč. V loňském roce jsme díky https://emilnadace.cz/103-puncu-pro-emila-letos-od-kolebky-po-paralympiadu podpořili částkou přes 300 tisíc korun hned několik z nich.
Je něco, co byste chtěl čtenářům závěrem vzkázat?
Určitě ano a pomůžu si našim heslem: Lítejte v tom s námi! A věřte, že to není vždy jen o penězích. Ozvěte se a my už společně s Vámi určitě něco vymyslíme.