Rozcestník Zimní hry Klub ambasadorů

Vážíme si všech dobrovolníků. Klíčová je empatie a chuť pomáhat, říká jejich koordinátorka Sylva Hřebíčková

06.09.2020 23:14

Evropské hry pro handicapovanou mládež Emil Open stojí i na dobrovolnících. Během devátého ročníku se jich na sportovištích vystřídá 120. Velká část z nich přitom přichází pomáhat z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Přinášíme vám rozhovor s jejich koordinátorkou Sylvou Hřebíčkovou.

 

Už za pár dní v Brně startuje 9. ročník Evropských her handicapované mládeže. Nedílnou součástí akce jsou dobrovolníci. Kolik jich je potřeba?

V rámci her využijeme celkem 120 dobrovolníků. Někteří se ale budou na pozicích střídat.

 

Musejí mít dobrovolníci nějaké speciální zkušenosti?

V našem týmu vítáme opravdu většinu zájemců, kteří mají chuť pomáhat. Výhodou je samozřejmě zkušenost s dobrovolnickou činností, empatie a komunikativní přístup. Většinu dobrovolníků tvoří studenti Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Téměř 99 procent dobrovolníků jsou mladí lidé do 35 let. Na vybraných pozicích pak vypomáhají sami handicapovaní dobrovolníci, jiné pak obsazují firemní partneři Emil Open, jejichž zaměstnanci se chtějí také podílet na organizaci. A to nás velmi těší. Vážíme si každého, kdo nabídne pomoc.

 

Jak taková účast dobrovolníka na Emil Open vypadá? Co je jeho náplní práce?

Vždy záleží na konkrétní pozici. Výpomoc na ubytování například znamená takovou informační kancelář v mezinárodním formátu. Dobrovolník na této pozici musí mít perfektní přehled o hrách, disponovat jazykovými kompetencemi, rozumět logistice dopravy na sportoviště i ubytování sportovců, mít přehled o aktuálním dění v Brně a vědět, jaký program může moravská metropole sportovcům a doprovodu nabídnout i v jejich volném čase. Další pozice na sportovišti pak zajišťují hladký průběh turnaje nebo závodu, delegáti týmů zase fungují po celou dobu her s jednotlivými výpravami zúčastněných států z ciziny a starají se o jejich pobyt zde v Brně.

 

Projdou dobrovolníci nějakým speciálním školením, ještě než událost odstartuje?

Samozřejmě. Jednak v rámci obecných školení, které se týkají bezpečnosti a vlastního výkonu dobrovolnické činnosti, a jednak se nově seznámí také s opatřeními v rámci COVID-19. Pokud jsou součástí realizačního týmu, pak navíc procházejí ještě i školeními v rámci jednotlivých sportů.

 

Jedná se o dobrovolnickou činnost, lidé tedy pracují bez nároku na finanční odměnu. Dostávají nějakou nefinanční odměnu?

Každý z dobrovolníků vykonává činnost ve svém volném čase nebo o dovolené, studenti mohou v rámci praxe. Žádný finanční benefit z této pomoci dobrovolník nedostává. Ovšem odměnou je dobrovolnické oblečení a občerstvení. A také možnost účastnit se doprovodného programu. A ten je každým rokem velmi zajímavý. Tím hlavním pro všechny je však dobrý pocit, že pomohli uspořádat sportovní klání pro handicapované a úsměv ve tváři každého sportovce.

Online aplikace na míru ShopUp