Rozcestník Zimní hry Klub ambasadorů

Primátorka města Brna Markéta Vaňková: Kde jinde než u nás by se taková akce měla konat?

27.08.2020 11:30

Velmi dobře si uvědomuje, jak komplikované může být pro handicapované nejen sportování, ale už samotný pohyb a orientace ve městě. Že jí sport není cizí, dokazuje to, že sama běhá, fandí brněnským klubům a sportovcům a osobně se angažuje v přípravě multifukční haly u brněnského výstaviště. I o tom jsme mluvili s primátorkou města Brna Markétou Vaňkovou.

 

 

V září se Brno stane hostitelem již 9. Evropských her handicapované mládeže.  Co to pro vás znamená?

Brno je městem přátelským, dnes už vlastně kosmopolitním, je prostorem pro setkávání i místem, kde má sport velkou tradici a mezi lidmi značnou oblibu. Takže kde jinde než u nás by se taková akce měla konat? A těch benefitů pro Brno, ale především pro účastníky her je bezpočet: Každá zkušenost získaná v jiném městě nebo jiné zemi je obohacující, jakákoliv sportovní aktivita má smysl a osvěta, že handicap není překážkou, je potřebná stále. Účastníci, organizátoři i donátoři, bez jejichž přispění by se pravděpodobně program takového rozsahu nepodařilo připravit, mají můj hluboký obdiv.

 

Do Brna v těchto dnech zamíří soutěžící z několika zemí Evropy. Emil Open 2020 nebude pouze o poměřování sil v letních sportech, ale také o doprovodném programu. Jak je na tom město Brno s bezbariérovými přístupy?

Situace se v posledních letech velmi zlepšila. Důraz se klade vůbec na usnadnění pohybu a orientace ve veřejném prostoru, v dopravě a ve veřejně přístupných budovách. Vím, že formální názvy mohou někoho vyděsit, ale musím zmínit Poradní sbor Rady města Brna pro bezbariérové Brno, který mapuje místa problematická pro občany s handicapem a iniciuje potřebné změny či úpravy. Úzce také spolupracuje s institucemi a organizacemi zastupujícími osoby s různými druhy zdravotního postižení. A určitě bych návštěvníkům města doporučila online mapu přístupnosti Brna na webové adrese www.brno.cz/mapa-pristupnosti.

 

Jak dále město Brno pomáhá lidem se zdravotním postižením sportovat?

Plně přístupná nebo přístupná s asistencí jsou městská koupaliště a bazény – což dokládá i fakt, že právě na Kraví hoře se konají závody v plavání v rámci her. Za velký úspěch posledních dvou let považuji otevření dvou workoutových hřišť pro handicapované sportovce –  to první je ve sportovním areálu Hroch v Komíně, to druhé, představené opravdu nedávno, vyrostlo v areálu Hněvkovského v Komárově. Postupně začínáme budovat nový, velký a především venkovní areál v bývalých vojenských prostorách u Anthroposu, který by mohli využívat i handicapovaní rekreační sportovci.

 

Budete mít čas se zúčastnit letošního ročníku?

Mám v plánu při zahájení doprovodit brněnské sportovce a slíbila jsem, že přidám ruku k dílu a pomůžu na místě s organizací – dobrovolníci by to jistě zvládli hravě i beze mě, ale chci udělat toto symbolické gesto podpory. Ráda jsem přijala pozvání na benefiční večer s Janem Krausem v Divadle Radost a stejně tak ráda zvu i veřejnost, protože vybrané vstupné získá Nadační fond Emil, který se dlouhodobě věnuje pomoci handicapovaným dětem a podporuje jejich sportovní aktivity.

 

A co vy a sport?

Velmi ráda běhám, což je příjemné pro tělo i pro duši, ale také mi to umožňuje se účastnit různých charitativních běhů a pomáhat tak dobré věci. A stejně jako mnoho jiných Brňanů jsem i já v poslední době objevila kouzlo pěších výletů – někdy si ani neuvědomujeme, kolik zajímavých cílů je přímo v Brně, ale i v našem blízkém okolí. Nadto jsem pyšnou fanynkou Komety i Zbrojovky a velkou příznivkyní dalších brněnských oddílů a sportovců. Oceňuji činnost mnoha menších klubů a jistě není bez zajímavosti, že město Brno spolu s Jihomoravským krajem prostřednictvím Brněnského centra sportovních nadějí finančně podporuje desítky mladých a velmi úspěšných talentů. Najdeme mezi nimi olympioniky či medailisty z nejprestižnějších soutěží a závodů, jako je mistrovství světa, mistrovství Evropy a světový pohár. Mnozí z nich se již stali mezinárodně uznávanými hvězdami svých disciplín, což se třeba podařilo dráhovému cyklistovi Tomáši Bábkovi nebo sportovnímu lezci Adamu Ondrovi. S podporou sportu také souvisí jeden z našich největších a nejdůležitějších strategických projektů, kterému se navíc věnuji osobně, a to je vybudování multifukční haly u brněnského výstaviště. Vznikne zde moderní aréna, v níž se bude moci hrát kromě hokeje i házená, tenis, volejbal, basketbal nebo florbal při splnění přísných kritérií mezinárodních federací pro tyto sporty.

 

 

Online aplikace na míru ShopUp