Devátý ročník Evropských her pro handicapovanou mládež Emil Open se letos odehraje kvůli světové pandemii v září. Organizátoři aktuálně řeší veškerá nařízení a doporučení ze stran institucí a odborníků. I proto se v týmu objevila nová pozice, takzvaný „COVID koordinátor“. „V rámci ‚fair play‘ vůči svému okolí, kamarádům a týmům musíme dodržovat jednotlivá opatření,“ říká v rozhovoru Michal Pospíšil, který pozici obsadil.
Michale, hry Emil Open 2020 se odehrají pro letošní rok v září. Došlo k odložení termínu kvůli světové pandemii. Do organizátorského týmu tak přibyla nová pozice – koordinátor COVID. Co přesně máte na starost?
Moje role je především konzultační a sloužím také jako prostředník v komunikaci mezi organizátory a odborníky. V tomto případě se jedná o epidemiology z Krajské hygienické stanice a Fakultní nemocnice. Společně hledáme nejlepší řešení, jak dodržet aktuální platná nařízení vlády v souvislosti s epidemií COVID-19. Cílem je zajistit pro účastníky hry, kde se budou cítit bezpečně.
Jaká opatření aktuálně zavádíte?
Řídíme se vždy platným nařízením vlády. Sledujeme aktuální doporučení a ty následujeme. Nelze tedy vždy tvrdit, že něco „zavádíme“, jelikož spousta opatření je již dávno zavedena. Například v rámci ubytovacích nebo stravovacích institucí, ty fungují po celou dobu a je jejich povinností opatření zajistit. My v tomto případě již jen ověřujeme a dohlížíme, zdali je na místech, kde se budou naši účastníci pohybovat, vše dostatečně připraveno. V týmu máme lidi, kteří jsou zodpovědní za jednotlivé agendy, například ubytování, dopravu či sportoviště. S nimi společně řešíme veškerá opatření a případná aktuální nařízení či doporučení.
Můžete čtenářům přiblížit, o jaká opatření se jedná v tuto chvíli?
Samozřejmě detailů je více, ale obecně se jedná o vhodné umístění a zajištění dezinfekce na ruce s důrazem na nejvíce exponovaná místa. To jsou třeba vstupní prostory, toalety či stravovací prostory. Ústenky jsou povinné od září na mnoha místech a jde o skutečnost, se kterou jsou účastníci seznámeni i v rámci čestného prohlášení, které od nich požadujeme. Náš tým je bude mít nasazené při pohybu ve vnitřních i venkovních prostorách, pro účastníky počítáme s ústenkami při dopravě a v uzavřených prostorech, ve kterých se bude zároveň vyskytovat více než 100 lidí. Pro všechny bude zajištěna dezinfekce. Také se zaměřujeme na dodržování rozestupů na všech místech konání, ať už se jedná o tribuny, nebo stravovací zařízení. Místa budeme označovat čitelnými piktogramy, které budou apelovat na dodržování standardních hygienických pravidel. Co se týče sportovišť, zde upozorňujeme týmy, aby se snažili minimalizovat kontakty mezi sebou. Zavedli jsme též sezení na tribunách ob jedno místo. Nicméně musím zmínit, že situaci neustále monitorujeme a podle aktuální situace vše řešíme. I proto vznikla má pozice.
Her se zúčastní sportovci ze 13 evropských zemí. Řešíte nějakým způsobem bezpečnostní otázku i zahraničních účastníků?
Klademe velký důraz na to, aby všichni účastníci měli co možná nejlepší přehled o aktuální situaci v souvislosti se vstupem na území České republiky a sledování takzvaného semaforu. Většina účastníků pochází ze zemí, které jsou doposud v „zelené“, a tak pro ně při přejezdu hranic platí podobná pravidla jako před samotnou epidemií. Ovšem překračují hranice s plným vědomím, že je každý z členů bez příznaků (teplota, suchý kašel, ztráta čichu, nevolnost…), nebyl v poslední době v kontaktu s osobou pozitivně testovanou na COVID a nevyskytoval se v zemi, která je na českém semaforu označena za rizikovou.
Je potřeba se při příjezdu ze zahraniční země prokázat testy?
Jak jsem zmiňoval výše, při příjezdu bude tato skutečnost záviset na tom, z jaké země tým pochází. Převážná většina účastníků je ze zemí, které jsou na seznamu MVČR označeny „s nízkým rizikem“, což je z epidemiologického hlediska dobrá zpráva pro konání mezinárodní akce podobného rázu. Týmy z těchto zemí test na přítomnost COVID-19 toho času nepotřebují, to ovšem neznamená, že by se těsně před odjezdem neměly informovat a podívat se na aktuální informace k epidemiologickému dění na území ČR a v Evropě. Vlastně je k tomu i vyzýváme. Pokud se jedná o týmy ze zemí, které na seznamu nejsou, zde se už prokázání o nepřítomnosti nevyhnou a je nutné jej mít. Navíc je potřeba na zastupitelském úřadě ČR v dané zemi žádat o dočasná víza v případě, že byl bezvízový kontakt kvůli COVID dočasně přerušen.
Sportovci poměří své síly v celkem pěti letních sportech. Došlo k nějakému omezení kvůli koronaviru?
Omezení se bude týkat především ústenek ve vnitřních prostorech, kde se vyskytne více než 100 účastníků a doporučujeme mít ústenku i ve venkovních prostorech nad 500 osob. Během sportovních aktivit není ústenka u účastníků nutná. Jednáme tak na základě nařízení a doporučení české vlády. Dalším omezením budou rozestupy mezi jednotlivci a doporučení k minimálnímu promíchávání týmů. Mezinárodní setkání tak tím bude trošku ztrácet svoji přidanou hodnotu, kdy se setkávají děti různých národností, ale k redukci potenciálního přenosu je toto opatření zásadní.
Musejí mít účastníci vlastní roušky? Budou nějaké k dispozici i na místě?
Ano a ano. Vlastní roušku účastník potřebuje už z principu připravenosti. Vstupuje na území České republiky, kde je povinnost ústenku mít hned na několika místech a měl by na to být připraven (veřejná doprava, uzavřené prostory s více než 100 lidmi, úřady, zdravotnická zařízení). Organizátoři však samozřejmě mají k dispozici i dostatečné množství roušek pro všechny případy, třeba kdyby ji účastník znehodnotil.
Budete účastníkům měřit teplotu?
Nebudeme, pokud to vysloveně nebude stanovisko vlády. Věřím, že nebude. Paušální měření teploty má jen malou výpovědní hodnotu. Museli bychom také mít jednotné vybavení kalibrované na specifické podmínky, kde se teplota bude měřit, a měření pro ověření validity i několikrát opakovat. To vše působí příliš mnoho komplikací s málo efektivním výsledkem. Zajistíme ale individuální měření v případě potřeby. Mnohem větší efekt je dostatečná informovanost účastníků o tom, kdy konzultovat svůj zdravotní stav. Říkáme všem účastníkům, že jakmile se u nich objeví jakékoliv známky nemoci, mají okamžitě přestat se sportovní činností a hned kontaktovat někoho z organizátorů. Pokud to bude nutné, budeme okamžitě konzultovat s KHS, případně pošleme účastníka na vyšetření k lékaři. V nejhorším případě jsme připraveni po dobu akce účastníka s podezřením na COVID izolovat a dále postupovat dle doporučení Krajské hygienické stanice. Nejdůležitější je v tomto směru informovanost a zodpovědnost každého z nás.
Účastníkům her zajišťujete také ubytování. Jak řešíte otázku bezpečnosti tam?
Kolegyně, která se stará o agendu ubytování, byla osobně navštívit jednotlivé prostory, aby se přesvědčila, že vše odpovídá nastavenému hygienickému standardu. Tak, jak jsem již zmiňoval, jednotlivá zařízení fungují v tomto režimu už delší dobu.
Jakým způsobem bude ošetřeno stravování?
Stravování bude ošetřeno podle platných nařízení vlády. Jednoduše zde opatření, na která dohlížíme, mohu zopakovat:
- Zákazníci stravovacích služeb jsou vyzývání informačními materiály k dodržování odstupu 2 metrů a k tomu, aby ideálně platili platební kartou.
- Při vstupu do vnitřních i venkovních prostor provozovny stravovacích služeb je pro zákazníky zajištěna možnost dezinfekce rukou.
- Dezinfekce židlí a stolů se provádí před usazením každé nové skupiny zákazníků.
- V případě prodeje přes výdejové okénko se dezinfekce výdejového okénka provádí alespoň každé 2 hodiny.
- V případě, že má pracovník provozovny tělesnou teplotu 37 °C a vyšší nebo jiné příznaky onemocnění COVID-19, je zamezeno jeho přístupu do provozovny.
- Provozovatel postupuje tak, aby vedl zákazníky k dodržování všech opatření.
Jak se staví k zahraničním sportovcům naše vláda?
Sportovci přijíždějící ze zemí, které se vyskytují na seznamu zemí Ministerstva vnitra v „zelené“ čili s nízkým rizikem nákazy, mají pravidla pro vstup na území ČR nastavena skoro stejně jako před samotnou epidemií. Na hranicích je může čekat mimo běžné kontroly totožnosti navíc ještě měření tělesné teploty. Týmy upozorňujeme na platná opatření, která aktuálně na území platí, a proto by na ně měly samozřejmě být před příjezdem připraveny. Pro jistotu jsem vše konzultoval i s epidemiology, jen jsme si nařízení potvrdili. Pokud se někdo z týmu necítí v dobré kondici a objevují se u něj některé z typických příznaků COVID (zvýšená teplota, dušnost, kašel, ztráta čichu, zažívací obtíže a celková slabost), měl by v zájmu „fair play“ prostě zůstat doma.
Na závěr chci ještě zmínit, že organizátoři dělají maximum pro zajištění bezpečného průběhu akce. Je však nutné uvědomit si, že hlavní část zodpovědnosti je pořád na jednotlivcích a týmech. Chceme, aby akce proběhla, ale není to jen o tom, že někde bude stát dezinfekce na ruce a na zdi bude viset pár piktogramů. Je to především o nás všech, o tom, že si tu dezinfekci na ruce opravdu ve vhodných okamžicích dáme a správně rozetřeme. Je to o nás, že v rámci „fair play“ vůči svému okolí, kamarádům a týmům budeme jednotlivá doporučení dodržovat a na místech, kde se to vyžaduje, si ústenku nasadíme.