Trošku složitější cestu na Evropské hry handicapované mládeže měl golf. Ne proto, že by nebylo kde hrát, to naopak, resort Kaskáda u Brna je tím vysoce reprezentativním prostředím. Spíš šlo o to, jak se lidově říká – nebyli lidi.
Golf se do „emilovského“ programu dostal poprvé loni. „Začínali jsme na dvou golfistech, přijel k nám jeden Brit a k němu se přiřadil domácí hráč Lukáš Šnobl. Tím Britem byla golfová osobnost ze světa handicapovaných Ashley Harris (rozhovor s ním najdete zde),“ říká Veronika Kuchtová, která má golf v organizačním štábu Emil Open na starosti.
I přesto uspořádali loni v rámci těchto Her kategorie Open, Masters a Mix, s tím, že v kategorii Open byly jen ukázky z golfové akademie. „Hrálo se na hřišti v atletickém areálu Pod Palackého vrchem, tedy nikoliv na golfovém hřišti, ale spíše jen jako ukázka pro ty, kteří golf neznali,“ vysvětluje Kuchtová.
Kategorii Masters obstarali už oba zmínění postižení golfisté v reálném golfovém prostředí na Kaskádě a kategorie Mix znamená jakýsi golfový „debl“, tedy partnerství zdravého a postiženého hráče.
Letos už kategorie Open z programu vypadla. O to více zájmu poutali během pátečního dne na Kaskádě hráči z kategorie Masters. „Je tu sedm Švédů, tři Britové a jeden Čech,“ vypočítává Veronika golfisty, u nichž se kombinuje mentální a tělesné postižení. „Hrají na osmnáct jamek klasickou golfovou partii. Hodně nám v tom pomohl Ashley Harris, který zaloboval u Evropské federace postižených golfistů. Tím tak nastartoval tento sport na brněnských Hrách,“ zakončuje Kuchtová.