Světová pandemie ovlivnila konání mnoha akcí. Letní evropské hry pro handicapovanou mládež Emil Open jsou jednou z nich. Poprvé se tak odehrají namísto v červnu až v září. Jaké další organizační „oříšky“ přinesla aktuální situace, popisuje v následujícím rozhovoru prezident Emil Open Pavel Zbožínek. Právě on v roce 2017 obnovil konání her v Brně.
9. ročník Letních evropských her handicapované mládeže Emil Open 2020 se letos uskuteční v září. Z tradičního červnového termínu jste jej museli přesunout kvůli světové pandemii. Jaké komplikace tato situace související s koronavirem přinesla z hlediska organizace?
Určitě je to dvojí příprava. Koronavirus nás zastihl v době, kdy jsme měli uzavřené první kolo přihlášek a rozjednaný doprovodný program. V červnu nás čekal díky Česko-rakouskému přeshraničnímu projektu návrat na náměstí Svobody, a to v podobě mezistátního utkání Česko–Rakousko v basketbalu na vozíku, ragby vozíčkářů a řady dalšího. To vše jsme museli stopnout a přesunout na příští rok. Takže letos nebudou žádné prezentační sportovní akce pro veřejnost, což nás moc mrzí. Je to totiž důležitá součást Emil Open – ukazovat handicapované sportovce jako „frajery“, které není třeba litovat, ale naopak podporovat.
Další „komplikací“ je odstoupení řady krajů od finanční podpory. V loňském roce své sportovce podpořilo celkem osm krajů. Letos jich bohužel bude s odvoláním na koronavirus asi jen pět, a to mezi ně počítám i našeho významného „domácího“ podporovatele – Jihomoravský kraj.
Na co vůbec kraje svým sportovcům přispívají?
Na ubytování a stravu. Musíte si uvědomit, že Emil Open je poměrně nákladný projekt hlavně proto, že tyto náklady účastníkům hradíme. Většina z nich jsou totiž děti a dospívající z různých typů škol a sociálních zařízení, kdy pro řadu z nich je finanční zátěž důvodem nucené neúčasti na hrách. A my chceme, aby jedinou kvalifikací na ně byla chuť sportovat. No, a po krajích nechceme právě nic jiného, než aby na ubytování a stravu sportovcům ze svého kraje přispěli.
Ale ať jsem i pozitivní. Máme kolem sebe skvělou partu lidí, se kterou vše zvládáme – tým kolegů, podporovatele, partnery, spoustu lidí, co nám fandí a co se do Emil Open zapojují…
Ať je to již Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity, se kterou máme stále rozsáhlejší spolupráci – počínaje skvělým viceprezidentem Emil Open, který je studentem 3. ročníku, přes ředitele jednotlivých sportů či koordinátorku dobrovolníků až po zapojení studentů v rámci praxí, nebo město Brno, které nás podrželo. Jde o doposud nejvyšší podporu města Brna. Město tak dává jasný vzkaz, že zdravotně postižení sportovci mají v Brně zelenou.
Nebo když vezmeme narůstající zájem firemních dobrovolníků či dobrovolníků z řad žáků a studentů běžných typů škol. Tito všichni tvoří úžasnou partu, která nám i v této době pomáhá připravit v Brně pro mladé sportovce dny plné sportu a zábavy.
Když se opět vrátíme ke sportovcům – Z kolika zemí letos dorazí?
Oproti původním přihláškám, kdy se na hry přihlásilo 953 účastníků z 16 zemí Evropy, nám účast spadla přibližně o třetinu na 611 z 13 zemí. Popravdě, částečně jsme se sami uzavřeli před zahraničím. Z rozhodnutí ředitele boccia byl totiž tento sport jejich účasti uzavřen. Udělali jsme z něj národní turnaj, samozřejmě při zachování kategorie Open.
Doufáme, že tyto počty se již nezmění a situace ohledně pandemie nebude znamenat žádné další redukce či zrušení samotných her. Situaci stále sledujeme, vyhodnocujeme, a dokonce jsme zřídili pozici „koordinátora COVID“. Nic nechceme podcenit a samozřejmě nepřipustíme jakékoliv ohrožení účastníků.
O jaká zdravotní postižení se v případě soutěžících nejčastěji jedná?
Největší zájem je z řad sportovců s mentálním postižením. Nicméně i vzhledem k tomu, že Emil Open je přístupný pro všechny druhy zdravotního postižení, snažíme se, aby za normálních okolností bylo zastoupení rovnoměrné.
Emil Open není jen o soutěžení. Součástí je i doprovodný program. Co byste letos za sebe vypíchl?
Máte pravdu. Emil Open je nejen sportovní, ale také společenské setkání mladých lidí se zdravotním postižením, a proto na doprovodný program klademe velký důraz. To, co bych rád vypíchnul, je zatím tajemstvím. Jednak ještě není vše úplně dořešené, jednak by to mělo být překvapení. Ale abych vám alespoň nějak odpověděl: Doprovodný program se dělí na několik částí. Jsou to například různé propagační akce, kterými chceme na Emil Open a sport handicapovaných jako takový upozornit. Dále se snažíme o vytvoření pestré nabídky individuálního programu účastníků – návštěvy různých sportovních, kulturních a zábavných zařízení a v neposlední řadě organizovaný program, například návštěva ZOO Brno, Hvězdárny a Planetária, BRuNo family parku či plavba po Brněnské přehradě. Prostě Brno nás baví a baví nás ho ukazovat účastníkům v jeho plné kráse.
Nadační fond Emil, který je pořadatel Emil Open 2020, podpořil přes 8 000 sportovců i sportovních klubů. Jak přesně taková pomoc vypadá?
Abychom byli úplně přesní, tak pořadatelem Emil Open není Nadační fond Emil, ale jím založený spolek Emilova sportovní, z. s. Není to ale potřeba v tomto případě rozlišovat. Jsme prostě Emil.
Emil pomáhá hlavně ve třech oblastech. V první řadě formou přímé finanční podpory. Pomáháme také řadě jednotlivců a sportovním klubům vytvářením sportovních příležitostí. V Brně jsme iniciovali také vznik workoutového hřiště pro vozíčkáře, založili jsme 1. Krasobruslařský oddíl zdravotně postižených v ČR nebo jsme uvedli nový vodní sport pro vozíčkáře – parapaddleboarding. A do třetice jsme pořadateli různých sportovních událostí, přičemž tou naší největší zatím bylo pořadatelství Světových her handicapované mládeže / IWAS U23 World Games Prague 2016.
Součástí události je též benefiční večer s Janem Krausem. Pokud si návštěvník koupí vstupenku za 350 korun, může se tak přidat k těm, kteří s Emilem pomáhají. Na co přesně vybrané peníze putují?
Každoroční Benefiční Show Jana Krause, který je mimochodem členem správní rady našeho nadačního fondu od jeho založení, je zároveň doprovodným programem Emil Open. A doufám, že nikoho nezklamu, když přiznám, že výtěžek obvykle používáme na rozjezd příprav dalšího ročníku her.
Jaké další sportovní akce pro handicapované vás letos čekají?
Letos nás čekají ještě dvě významné sportovní události. Tu první zmiňovat zatím nebudu. Omlouvám se, že jsme opět tajemný, ale chystáme se ji se vší slávou vyhlásit až v průběhu Emil Open. A tou druhou je pořadatelství historicky prvních mezinárodních krasobruslařských závodů sportovců speciálních olympiád (s mentálním postižením) v České republice. Bohužel i zde nám kazí trošku radost koronavir, jelikož z původně osmi přihlášených zemí nám polovina účast odřekla. A vzhledem k tomu, že to bude letos v Evropě jediný mezinárodní krasobruslařský závod, držíme všechny palce, ať se opravdu uskuteční. A pokud mohu tento rozhovor využít jako pozvánku, zvu všechny 16. a 17. října 2020 do krasohaly TJ Stadion Brno.